Miejsce akcji

Główną areną rywalizacji rajdu będzie teren Czechowic-Dziedzic, a skoro tak, to warto napisać coś o tym „podwójnym” mieście Śląska Cieszyńskiego. Geograficznie miasto częściowo leży w Dolinie Górnej Wisły, między rzekami Białą, Iłownicą i Wapienicą, od północy granicząc z Wisłą.

W źródłach historycznych z XV wieku pojawiają się informacje o 3 wioskach znajdujących się na obecnym obszarze miasta: Czechowicach, Dziedzicach i Żebraczy, a pierwsze wzmianki w dokumentach pochodzą z 1430r.

Do połowy XIX wieku głównym źródłem utrzymania mieszkańców było rolnictwo. Od drugiej połowy wieku rozpoczął się dynamiczny rozwój przemysłu w Czechowicach i Dziedzicach. Wraz z Bielskiem stanowiły ważny ośrodek przemysłowy Austro-Węgier. Katalizatorem rozwoju przemysłu obu wsi była przebiegająca przez nie Cesarsko-Królewska Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda z Wiednia do Krakowa i dalej Lwowa, a Dziedzice stały się jednym z największych węzłów kolejowych na północy Austro-Węgier. Na terenie wsi powstały takie zakłady jak kopalnia, rafineria, fabryki przemysłu elektrycznego, kabli, rowerów, zapałek, maszyn i pomp, papieru i wiele innych. W przemysłowej historii miasta tragicznie zapisały się lata '70. W 1971r., 26 czerwca od uderzenia pioruna w rafinerii zapalił się zbiornik ropy naftowej. W wyniku tego pożaru doszło do jego eksplozji, w której zginęło 37 osób, a ponad 100 odniosło rany. W kopalni Silesia miały miejsce 2 katastrofy, jedne z najtragiczniejszych we współczesnej historii górnictwa. 28 czerwca 1974 w wybuchu metanu zginęło 34 górników, a 30 października 1979 w pożarze zginęło 22 górników.

14 grudnia 1950r. połączonym gminom nadano prawa miejskie i od 1 stycznia 1951r. miasto nosiło nazwę Czechowice. Przeciwko tej nazwie skutecznie zaprotestowali mieszkańcy Dziedzic i od  13 listopada 1958r. miasto nosi nazwę Czechowice-Dziedzice.