Rajd przygodowy

grafiki

 

Co to jest rajd przygodowy? Najprościej można napisać, że jest to połączenie biegów na orientację i gry w podchody. W zależności od trudności, czy czasu trwania, takie rajdy nazywane są rajdami przygodowymi, rajdami ekstremalnymi lub rajdami ekspedycyjnymi. Powszechnie też funkcjonuje angielskojęzyczna nazwa adventure racing, w skrócie AR, lub expedition racing. Od początku rajdów przygodowych przyjęło się, że rywalizują na trasie zespoły 2-, 3-, 4- osobowe. Wraz z upływem czasu i rosnącą popularnością pojawiły się również zawody jednoosobowe. Czasami wymogiem organizatorów jest mieszany skład zespołu (przynajmniej jedna kobieta w zespole męskim, przynajmniej jeden mężczyzna w zespole żeńskim). Zawody nie mają określonej trasy, zespoły otrzymują mapy z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, do których trzeba dotrzeć. Drużyna sama nawiguje w terenie, decydując o wyborze takiej drogi dojścia (nie koniecznie najkrótszej), by poświęcić na odnalezienie punktu jak najmniej czasu. Zespoły rywalizują na trasie w kilku dyscyplinach. Najczęściej jest to połączenie etapów biegu i jazdy na rowerze, jazdy na rolkach, kajakarstwa, wspinaczki (lub związanych z alpinizmem technik linowych, np.: zjazd, most linowy itp.), jazdy konnej, narciarstwa biegowego itp. w zależności od terenu i warunków oraz pomysłowości organizatorów. Zawody są rozgrywane, w zależności od czasu trwania, jako sprinterskie (zawody kilkugodzinne), po rajdy ekspedycyjne, trwające nawet kilkanaście dni nieprzerwanej rywalizacji na dystansach nawet 1000 km. Zawody (niezależnie od czasu trwania) zwykle nie są dzielone na etapy, nie ma przerw w rywalizacji. O tym kiedy, jak często i ile czasu odpoczywać podczas zawodów decydują sami zawodnicy, co też jest częścią taktyki, gdyż czas przerw nie jest odliczany od czasu końcowego. Zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy z zewnątrz i całe niezbędne wyposażenie, prowiant niosą ze sobą.
Czym będzie Nadwiślański Rajd Przygodowy? Będzie to „zurbanizowana” wersja sprinterskiego rajdu przygodowego. Drużyny rywalizować będą na kilkunastokilometrowej trasie pieszej. Rywalizować będą zespoły dwuosobowe, w trzech kategoriach: MM (męskie), KK (żeńskie) oraz MIX (mieszane). Na 5 minut przed startem uczestnicy rajdu otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami kontrolnymi i skrótowym opisem tych punktów. Te 5 minut będzie chwilą na przyjrzenie się mapie i zaplanowaniu trasy rajdu i strategii jej pokonania. W odróżnieniu od AR nie wystarczy tylko odnalezienie punktu kontrolnego i potwierdzenie obecności na nim. Zaliczenie części punktów kontrolnych będzie wiązało się z wykonaniem zadań specjalnych. Będą to zadania różnego typu, gdzie uczestnicy będą mieli okazję wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale również umiejętnością logicznego myślenia, kreatywnością i sprytem. Postaramy się, by te zadania były ciekawe, nie za łatwe, ale też niezbyt trudne.

Trasa będzie tak ułożona, że pokonując ją tylko idąc, będzie można zmieścić się w limicie czasu, dlatego ten rajd kierujemy nie tylko dla biegaczy, ale również dla piechurów i nordic walk'erów.

 

B.                           

Powrót do strony głównej